Telemedicína a idiopatické střevní záněty – výsledky pilotního projektu IBD Asistent
Abstrakt
Východiska Telemedicínské systémy umožňují sledování zdravotního stavu pacienta a následně včasné a individualizované léčebné zásahy.
Soubor pacientů a metody Randomizovaná kontrolovaná studie k ozřejmění možností telemedicíny u českých pacientů s IBD a srovnání kvality distanční péče a vývoje onemocnění s nemocnými sledovanými standardním způsobem. N = 131 IBD pacientů v remisi po dobu nejméně 12 měsíců. Randomizace skupiny sledované pomocí telemonitoringu (IBDA) a skupiny kontrolní, sledované standardním způsobem v ambulanci lékaře (CTRL).
Výsledky Průměrný počet ambulantních návštěv y byl v IBDA skupině signifikantně nižší než v CTRL skupině (průměr i medián počtu v IBDA skupině 0, v CTRL skupině 4,2 resp. 4 návštěvy, p <0,0001). Hodnoty indexů aktivity nemoci HBI/pMayo se signifikantně nelišily na začátku (p = 0,636 a p = 0,853) ani na konci studie (p = 0,517 a p = 0,890).Meziročně se nezměnily ani hodnoty zánětlivých markerů CRP (p = 0,496 pro IBDA a 0,327 pro CTRL) a FC (0,921 pro IBDA a 0,397 pro CTRL skupinu). Nebyl pozorován signifikantní rozdíl ve výskytu interkurentních infekcí (0,93 versus 0,81 případů infekce/pacient/rok, p=0,87) nebo potřebě hospitalizace. Telemedicínský přístup vedl k redukci průměrných přímých ročních nákladů na sledování pacienta přibližně o 25%.
Závěr Výsledky první české studie využívající telemedicínský přístup u pacientů s IBD svědčí pro efektivitu a bezpečnost telemedicíny, která vede k redukci počtu ambulantních návštěv a k úspoře finančních nákladů zachování nejvyšších standardů léčebné péče.
Klíčová slova
Full Text:
PDFNa tento článek odkazuje
- Aktuálně neexistují žádné citace.