Případ pozdně diagnostikovaného akrolentiginózního melanomu

Michaela Gottvaldova, Hana Jedličková, Alexandr Poprach, Vladimír Vašků

Abstrakt


SOUHRN:

Východisko: Maligní melanom je nádorové onemocnění kůže, které vzniká nekontrolovanou proliferací melanocytů. Nejčastěji se objevuje na kůži, ale může postihnout i sliznice, meningy či oko. Část melanomů se vyvíjí z melanocytárního névu. Akrolentiginózní melanom (ALM ) je typ melanomu lokalizovaný na dlaních, chodidlech, prstech, pod nehty, a je nejčastějším typem melanomu u fototypu VI. Nejdůležitějším faktorem úspěšné léčby je včasná detekce a excize tumoru s  histologickým stagingem. Klíčová je chirurgická léčba v počátečním stádiu onemocnění, mnoho pacientů, ve větší míře mužů, vyšetření u lékaře ale odkládá a přichází až s pokročilým onemocněním.

Popis případu: Autoři popisují případ 59 letého pacienta, trpícího syndromem bílého pláště, kterému byla provedena amputace článku prstu ruky pro údajnou gangrénu. Následně došlo k výsevu hnědočerných nodulů na předloktí a paži. Histologické vyšetření prokázalo metastázy maligního melanomu. Až v této fázi pacient anamnesticky přiznal na špičce amputovaného prstu névus, ve kterém postupně vznikla ulcerace.

Závěr: Případ demonstruje kombinaci několika nepříznivých faktorů, které vedly k oddálení stanovení diagnózy a zahájení terapie.  


Klíčová slova


Akrolentiginózní melanom – histologické vyšetření – metastázy, genové amplifikace, syndrom bílého pláště

Na tento článek odkazuje

  • Aktuálně neexistují žádné citace.